Иако во последните неколку години освои две Европски титули, РК Вардар се наоѓа во голема финансиска криза.

Кристијан Дисингер, кој реши да го напушти Кил и да потпише за македонскиот тим есента 2018 година, зборуваше за хаотичната состојба во РК Вардар за германските медиуми.

Сепак, Дисингер веќе го најави распадот на одличен тим и повеќето играчи ќе заминат во текот на летото затоа што нема плата за шест месеци.

„За нас е многу комплицирано во моментов. Поголемиот дел од тимот не доби плата шест месеци. Добиваме само дел“, рече тој.

„Може да преживеете овде со 300 евра, но тоа е стресна и непотребна ситуација. Чудо е ако останам овде повторно следната сезона“.

Некои играчи веќе пронајдоа ангажмани за следната сезона. Данил Шишкарев потпиша за Веспрем, додека латвискиот џин Даинис Кристопанс ќе ја продолжи кариерата во ПСЖ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде