Дури 700 лекари и други медицински професионалци во Босна и Херцеговина се на боледување во екот на епидемијата на коронавирус, јавува хрватската новинска агенција Хина.

Досега се заразени 1.018 лица со коронавирус, во Бања Лука (257), Шитлук (81), Мостар (55).

Во Сараево, инфекцијата е потврдена кај 35 лица.

Како и да е, загрижувачки е што дури 700 лекари и друг медицински персонал се пријавени како болни во Сараево во екот на епидемијата.
Се сомнева дека многу од нив сакале да го избегнат ризикот од зараза на работното место.

Директорката на Клиничкиот центар во Сараево, Себија Изетбеговиќ, предупредува дека станува збор за многу сериозен проблем што се заканува на сериозен колапс на здравствениот систем.

„Секогаш имаме проблем со лажна болест и тврдам дека дури и во овие тешки времиња, две третини од медицинските работници неоправдано отсуствуваат од работа“, рече Изетбеговиќ за Дневни Аваз.

„Ги сретнувам моите вработени кои шетаат низ градот и некои од нив напишаа боледувања сами. Ние ја следиме оваа аномалија, која во екот на гробот и неизвесната борба против злото, е во спротивност со Хипократската заклетв “, додаде таа.

Директорот за здравство Мухамед Ахмиќ најавува санкции за неоправдано боледување.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде