Освен тротинетите, на дното на морето биле пронајдени и два мотора, велосипеди и куфери.

Станува збор за електрични тротинети за изнајмување кои на граѓаните и туристите во Солун и Атина им стојат на располагање за нивните прошетки.

Ова е вториот дел од акцијата на Општина Солун за чистење на морето, а во првата фаза, од копно беа извлечени околу 50 електрични тротинети.

Заменикот градоначалник на Солун надлежен за животна средина, Сократис Димитријадис за грчката новинска агенција ΑΜΠΕ вели дека најважно е да се пронајдат и да се уапсат оние што ја предизвикуваат мини еколошката катастрофа во морето, бидејќи хемикалиите што ги испуштаат батериите од електричните тротинети се најлошиот отпад.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде