До 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус, ова денеска преку статус на Фејсбук го истакна министерот за здравство Венко Филипче.
-Се работи за едно девојче од Штип на 4-годишна возраст, кое се инфицирало во градинка во Англија. Семејството се вратило во земјата на 14 март и било во домашна излоација. На тестирање се јавиле вчера, два дена откако девојчето ги почуствувало првите симптоми.
Во Дебар се регистрирани 3 нови случаи на коронавирус, тестовите се направени во рамките на скринингот.

До 16:00 часот дијагностицирани се 6 нови пациенти, заболени со коронавирус.Се работи за едно девојче од Штип на…

Gepostet von Венко Филипче am Donnerstag, 19. März 2020

Во Скопје е регистриран 1 случај, контакт на претходно дијагностицираните.
И во Гостивар е потврден случај на коронавирус. Се работи за жена вратена од Швајцарија која била во домашна изолација. На тестирање се јавила сама, а на епидемиолошката анкета навела дека имала контакт со заболен во Швајцарија.
Во моментов се тестираат 35 лица, кога ќе бидат готови резултатите ќе ја известиме јавноста, се вели во неговиот пост на Фејсбук.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Напишете коментар!
Ве молиме внесете го вашето име овде